Mitt bästa gosedjur
När jag var liten lekte jag väldigt mycket med gosedjur. Jag fattade aldrig grejen med barbies och andra små leksaker. Jag har alltid varit besatt av katter och därför var självklart mitt favoritgosedjur en katt. På andra plats kom en koalabjörn som pappa köpt efter en resa till Australien. Söta gosedjur i all ära men jag drömde att dom var på riktigt, levande och kunde leka med mig.
Så länge jag kan minnas har jag önskat mig kattungar i födelsedagspressen. Familjen skaffade katten Putte när jag var ca 8 år och det var underbart, men han var aldrig bara min katt och inte riktigt så intresserad av mig som jag var av honom. Katter vill oftast ha allt på sina villkor och det tycker inte jag är så kul.
Dagen jag fick hem min alldeles egna katt Vilde var jag i himlen. Vi hade redan Tea då och hon var också underbar men Vilde var som det där gosedjuret jag hade som barn fast levande. Vilde älskar att bli runtburen i timmar, man får göra precis vad man vill med honom utan att han gnäller, han är bara glad för uppmärksamheten. Vi leker av oss lite på varandra men mest gosar vi, hela natten och så fort det finns tillfälle under dagen. Vilde är det bästa gosedjuret jag någonsin haft!
Vilde och jag framför datorn


hej
Tittade in på din blogg för att se hur du har det nu för tiden, Vi visste ju att du funderade på att flytta. Vi blev jätteglada över att läsa detta inlägg. Vi såg förstås redan när vi lämnade över Vilde att ni skulle trivas väldigt bra tillsammans.
Ge Vilde en extra kram ifrån oss
Helena o Pelle